Податкове вирахування – це повернення частини коштів державою, які були витрачені на певні витрати. Їх можливо повернути за попередній рік. І, відповідно до Закону України, всі громадяни країни можуть повернути частину податків, утриманих у бюджет з їх заробітної плати та інших виплат. Для того, щоб отримати податкове вирахування, необхідно бути платником ПДФО, тобто ФОП не зможе отримати такого роду компенсацію.
Види податкових вирахувань
Існують наступні види податкових вирахувань:
- Засоби, що потрачені на переобладнання автомобіля на LPG або інші види біопалива. власник або представник транспортного засобу може вибрати організацію по переобладнанню його на біопаливо і отримати сертифікат про зміни;
- Відсотки, які були сплачені за іпотечний податок. Можливість отримати податкове вирахування за кредит залежить від тривалості іпотеки. Знижка поширюється на оформлене в кредит терміном до 10 років житло. Якщо будинок ще будується, необхідно в рік отримання прописки подати декларацію, вказавши суму сплачених податків за попередній рік;
- Пенсійні вклади та страхові платежі. Страхові внески не можуть бути більше суми прожиткового мінімуму для працездатної людини. При оплаті податкового вирахування діє базовий коефіцієнт 1,4, якщо клієнт платив внески за себе. При оплаті за членів сім’ї остаточна сума ділиться на 2, з урахуванням військового збору 1,5%.
- Витрати на оплату купівлі або будівництва житла. Щоб отримати податкове вирахування після продажу квартири або покупки її без іпотеки, необхідно зібрати всі папери, що підтверджують оплату податків і надати їх в Фіскальну службу у встановлені законом терміни;
- Оплата лікування. Держава повертає частину коштів, витрачених на лікування хронічних захворювань, які обов’язково зазначені у медичній карті. Пацієнт повинен перебувати на обліку у вузького фахівця. Якщо людина лікувалась закордоном, податкові вирахування не повертаються;
- Оренда житла. Для оформлення потрібно мати договір оренди, завірений нотаріусом і надати податковим органам декларацію про доходи;
- Оплата за навчання – дитячий садок, школа, ВНЗ. Не завжди можна отримати податкове вирахування при оплаті тренінгів, курсів та проходження навчання на військових кафедрах. Згідно із законом, компенсуються тільки витрати, які дають освітню ступінь.
Як отримати в Україні податкові вирахування
Щоб отримати в Україні податкові вирахування, в першу чергу, потрібно заповнити річну податкову декларацію, вказавши причини для отримання податкових вирахувань та витрати за попередній період. Відповідно до вказаних даних у документі, податкова зможе повернути частину ПДФО в результаті перерахунків.
Кожна з витрат має супроводжуватися квитанціями, чеками, договорами. Починаючи з 2020 року розрахункові документи можливо подавати в електронній формі, головне – обов’язкове зазначення вартості та термінів, в які було надано послуги, або здійснювалась оплата.
Важливо, що у разі подання декларації на повернення коштів, варто враховувати, що вирахування буде лише за попередній рік, а не за всі минулі. Процес повернення податкового вирахування здійснюється за 60 днів. Тобто, приблизно через 2 місяці заявник отримає переказ на банківський рахунок, або через поштовий переказ.
Розрахунок суми податкової знижки
Загальна сума податкової знижки є залежною від фактичних втрат, а максимальний її обсяг обмежується сумою нарахованої заробітної плати.
Наприклад, співробітник отримав загальний дохід від заробітної плати за рік розміром в 300 тис. грн. Його ПДФО складало 18%, тобто 54 тис. грн. Він витратив на лікування 30 тис. грн. З цього ми можемо розрахувати наступне:
1. Сума ПДФО з урахування податкової знижки дорівнює – (300 тис. – 30 тис.) *18% = 48,6 тис.
2. Сума ПДФО до повернення складає – 54 тис. – 48,6 тис. = 5,4 тис. грн.