Форвардний контракт є базовою угодою обох сторін про продаж і придбання активу. Контракт зобов’язує одну сторону продати в термін, а другу придбати. Ціна активу фіксується під час складання форвардних контрактів. Існує три види форвардних контрактів: Також контракти по форварду можна розділити по типу головного активу: Типи форвардних контрактів залежать від сторін угоди: Хеджування знижує ризики контракту. Воно передбачає відкриття фінансових домовленостей, які можуть компенсувати фінансові втрати, якщо на ринку відбудуться несприятливі фактори для угоди. Цінність методу хеджування – зменшити ризики при змінах ринкових кон’єктур. Важливим є те, що хеджування не надає можливість заробити більше на угоді, воно виконує функцію страхування.Види форвардних контрактів
Хеджування або короткий хедж
Найчастіше хеджують наступні види ризиків:
- товарний, який залежить від інфляцій та динаміки ціноутворення;
- валютний, залежить від коливань курсу;
- процентний, який пов'язаний зі зміною котирувань цінних паперів.
Ризики форвардних контрактів
Форвардний контракт - юридичний документ, який зобов'язує дві сторони виконати всі свої зобов'язання в терміни, і сумнівів в їх виконанні виникати не повинно. Але, як і в будь-якій ситуації з іншими договорами, можуть виникати непередбачені обставини.
Найчастіші проблеми, які виникають - це відсутність платоспроможності сторони в результаті банкрутства, псування або втрата товару, несумлінність однієї зі сторін, яка не дорожить своєю репутацією. Перед укладанням форвардного контракту важливо упевнитися, що сторона відповідальна, і не була «спіймана» на подібному роду махінаціях. Тому, варто поспілкуватися з її попередніми контрагентами.
Приклад форвардного контракту
Приклади форвардних контрактів можуть бути різними, в залежності від виду та сторін, які його укладають. Розглянемо кілька прикладів:
- 6 листопада Торгова мережа уклала форвардний контракт з Виробником на поставку 20-ти товарів 30 листопада. Вартість одного товару становить 500 гривень, і фіксується при складанні форвардного контракту. За умовами договору, 30 листопада Виробник надасть Торговій мережі 20-ть товарів, а Торгова мережа оплатить Постачальнику товари на суму 10 000 гривень.
- Трейдер припускає, що ціна на цінний метал буде зростати зі 100 доларів за грам до 250 доларів. Він укладає форвардний контракт з постачальником на два місяці, що придбає 100 грам металу за ціною 100 доларів за грам. Викупивши товар за фіксованою вартістю, трейдер продає його вже по 250 доларів за грам, відповідно заробивши по 150 доларів на кожному грамі.
- Фізична особа вирішує укласти валютний форвардний контракт на купівлю валюти з банком, щоб через 2 місяці продати 200 000 євро. В рамках контракту фіксується курс 30 гривень за 1 євро. Клієнт вносить завдаток в розмірі 20 000 євро, а залишок виплачує по закінченню терміну договору. І через 2 місяці, у встановлені дати, банк викуповує загальну суму по курсу відповідно форвардному контракту.