Форвардний контракт простими словами

форвардний контракт

Форвардний контракт – це зобов’язання у вигляді договору, виходячи з якого сторона продавця зобов’язується в термін, зафіксований в документі, надати товар стороні продавця, або відшкодувати в грошовому еквіваленті. У свою чергу, покупець зобов’язується оплатити товар, наданий в терміни згідно з договором.

Форвардний контракт є базовою угодою обох сторін про продаж і придбання активу. Контракт зобов’язує одну сторону продати в термін, а другу придбати. Ціна активу фіксується під час складання форвардних контрактів.

Види форвардних контрактів

Існує три види форвардних контрактів:

  1. постачальницькі форвардні контракти – закінчуються при передачі активу і надання оплати за нього.
  2. Валютні форвардні контракти – обмін валютою за фіксованим курсом.
  3. Розрахункові форвардні контракти або угоди без поставок – за таким контрактом зобов’язання не закінчуються на базі основної поставки.

Також контракти по форварду можна розділити по типу головного активу:

  1. Фінансові – предметами активу можуть бути цінні папери, процентні ставки, валюта, фондові індекси.
  2. Товарні – дорогоцінні метали, сировина, сільськогосподарська продукція.

Типи форвардних контрактів залежать від сторін угоди:

  1. Форварди між торговими і виробничими підприємствами.
  2. Форварди між банками, або банком і клієнтами.

Хеджування або короткий хедж

Хеджування знижує ризики контракту. Воно передбачає відкриття фінансових домовленостей, які можуть компенсувати фінансові втрати, якщо на ринку відбудуться несприятливі фактори для угоди. Цінність методу хеджування – зменшити ризики при змінах ринкових кон’єктур. Важливим є те, що хеджування не надає можливість заробити більше на угоді, воно виконує функцію страхування.

Найчастіше хеджують наступні види ризиків:

- товарний, який залежить від інфляцій та динаміки ціноутворення;

- валютний, залежить від коливань курсу;

- процентний, який пов'язаний зі зміною котирувань цінних паперів.

Ризики форвардних контрактів

Форвардний контракт - юридичний документ, який зобов'язує дві сторони виконати всі свої зобов'язання в терміни, і сумнівів в їх виконанні виникати не повинно. Але, як і в будь-якій ситуації з іншими договорами, можуть виникати непередбачені обставини.

Найчастіші проблеми, які виникають - це відсутність платоспроможності сторони в результаті банкрутства, псування або втрата товару, несумлінність однієї зі сторін, яка не дорожить своєю репутацією. Перед укладанням форвардного контракту важливо упевнитися, що сторона відповідальна, і не була «спіймана» на подібному роду махінаціях. Тому, варто поспілкуватися з її попередніми контрагентами.

Приклад форвардного контракту

Приклади форвардних контрактів можуть бути різними, в залежності від виду та сторін, які його укладають. Розглянемо кілька прикладів:

  1. 6 листопада Торгова мережа уклала форвардний контракт з Виробником на поставку 20-ти товарів 30 листопада. Вартість одного товару становить 500 гривень, і фіксується при складанні форвардного контракту. За умовами договору, 30 листопада Виробник надасть Торговій мережі 20-ть товарів, а Торгова мережа оплатить Постачальнику товари на суму 10 000 гривень.
  2. Трейдер припускає, що ціна на цінний метал буде зростати зі 100 доларів за грам до 250 доларів. Він укладає форвардний контракт з постачальником на два місяці, що придбає 100 грам металу за ціною 100 доларів за грам. Викупивши товар за фіксованою вартістю, трейдер продає його вже по 250 доларів за грам, відповідно заробивши по 150 доларів на кожному грамі.
  3. Фізична особа вирішує укласти валютний форвардний контракт на купівлю валюти з банком, щоб через 2 місяці продати 200 000 євро. В рамках контракту фіксується курс 30 гривень за 1 євро. Клієнт вносить завдаток в розмірі 20 000 євро, а залишок виплачує по закінченню терміну договору. І через 2 місяці, у встановлені дати, банк викуповує загальну суму по курсу відповідно форвардному контракту.