Імпорт – це ввезення в країну продуктів або послуг для продажу. Імпорт є важливою частиною міжнародної торгівлі, завдяки якому товари з іноземних країн потрапляють на внутрішній ринок. Цей процес загалом сприяє функціонуванню економіки по всьому світу, а збереження балансу між імпортом та експортом, впливає на управління дефіцитом торгівлі та підтримку стабільності економіки. Для того, щоб імпорт був здійснений належним чином важливо дотримуватися правил міжнародної торгівлі та проходження митниці.
Хто такі брокери і як вони можуть допомогти з імпортом товарів?
Загалом ввезення товарів з інших країн – це процедура тісної співпраці імпортерів та експортерів. Проте, досить часто цей процес, який містить в собі низку важливих нюансів, відбувається за посередництва митних брокерів.
Митні брокери – це по суті ваш партнери для легального експорту та імпорту товарів.
Вони є ліцензованими посередниками, які сприяють переміщенню товарів через міжнародні кордони, керуючи процесом митного оформлення. Саме вони забезпечують гарантію того, що ваше відправлення відповідає всім законам та стандартам для того, щоб перетнути кордони без зайвих перешкод. Кожна країна має власну митну юрисдикцію, спеціальні правила торгівлі, обов’язки та процедури, узгоджені з національною політикою. І саме митні брокери діють як міст між вантажовідправниками та митними органами, запобігаючи підприємствам з отриманням штрафів, затримок чи юридичних проблем.
Тож, які послуги може надавати митний брокер?
- Митне декларування та оформлення: обробка всієї документації та процедур, необхідних для розмитнення товарів як для імпорту, так і для експорту.
- Оцінка та класифікація товарів: забезпечення правильної класифікації товарів для точного оподаткування та дотримання діючого законодавства.
- Аудит відповідності торговельним нормам: перевірка транспортної та торговельної документації.
- Координація вантажів: робота зі сторонніми постачальниками логістичних послуг для переміщення товарів.
- Спеціалізована обробка: надання митної експертизи для транспортування певних груп товарів (цінних, швидкопсувних або регульованих).
- Розрахунок тарифів і мит: точне визначення застосовних мит, податків і тарифів.
Використання послуг митного брокера не лише зекономить вам купу дорогоцінного часу, а також дасть певність у тому, що вся складна процедура буде виконана належним чином.
Спектр обов’язків брокерів доволі широкий, вимагає високої компетенції та повноцінного розуміння процесу:
- Навігація складними правилами та їх дотримання: митні закони та правила торгівлі часто змінюються. Якщо ви не знайомі з вимогами, митний брокер допоможе забезпечить точність і відповідність.
- Досвід у класифікації: неправильна класифікація вантажу може призвести до значних штрафів. Брокери забезпечують належну класифікацію товарів, оптимізуючи витрати.
- Зведення затримок до мінімуму: брокери обробляють документацію, подання та спілкуються з митними органами, щоб пришвидшити оформлення, запобігаючи затримкам на митниці.
- Оптимізація витрат: оформлення митних документів може зайняти багато часу та додаткових витрат. Митні брокери допомагають зекономити, забезпечуючи належну оцінку товарів та відповідні розрахунки мита/податку.
- Управління та зменшення ризиків: помилки у дотриманні митних вимог можуть порушити ваш ланцюг поставок і зашкодити вашій репутації. Митний брокер мінімізує ризики, завчасно виявляючи та вирішуючи проблеми відповідності.
Що таке митний дозвіл на імпорт товарів та як його отримати?
Для ввезення товарів в Україну необхідно отримати митний дозвіл від уповноваженого органу. Для цього необхідно подати до митного органу спеціальну заяву, яка містить детальну інформацію про товари, які ви збираєтеся ввезти; виробника, країну походження та інше. Залежно від типу товару, можуть знадобитися додаткові документи, такі як сертифікати відповідності, дозволи на імпорт, відповідні ліцензії та інше.
Наступним важливим кроком для того, щоб імпортувати товари в Україну, є сплата митних зборів. Розрахунок суми таких зборів залежить від ціни товарів та їх кількості. Важливо розуміти, що окрім самого митного збору, можуть бути нараховані також й додаткові податки та збори: ПДВ, акцизні збори, екологічні збори. Повний перелік можна переглянути у Податковому кодексі України.
Які документи потрібні для того, щоб пройти митне оформлення?
- Комерційний рахунок-фактура;
- Пакувальний лист – інформація про вміст вантажу;
- Сертифікат походження товару;
- Акредитив про умови оплати;
- Коносамент або авіанакладна про відправку товару;
- Інші документи митного оформлення: ліцензії, сертифікати відповідності, дозволи на імпорт/експорт.
Додатково варто знати, що на імпорт окремих видів товарів існує обмеження, яке регулюється відповідними законами та актами. До таких товарів належать:
- зброя та боєприпаси до неї;
- наркотичні та психотропні речовини;
- сильнодіючі отруйні, радіоактивні, вибухові речовини;
- друковані матеріали, знімки, відеозаписи, малюнки та інші друковані образотворчі матеріали, що містять пропаганду ідей війни, расизму, расової дискримінації та геноциду, а також спрямовані на підрив територіальної цілісності України, її політичної незалежності, державного суверенітету; продукція порнографічного характеру;
- товари, які порушують право інтелектуальної власності;
Що буде, якщо не дотриматися митних правил?
Порушення митних правил тягне за собою серйозні наслідки: штрафи та фінансові санкції. Також дуже ймовірно, що недотримання митних правил призведе до низки проблем на митному контролі, вирішення яких суттєво затримає доставку та ускладнить процес розмитнення. Також важливо розуміти, що порушення законодавства та недбале ставлення до клієнтів безпосередньо впливає на репутацію компанії.
Як налаштувати обмін документами під час імпорту?
Для того, що спростити складну процедуру розмитнення, важливо вміти користуватися доступними допоміжними засобами та сучасними рішеннями, які не лише зекономлять витрачений час та кошти, а й допоможуть зробити все своєчасно і в повному обсязі. Одним із таких рішень є система обміну міжнародним електронним документообігом EDIN.
EDIN —це перший український провайдер, який розпочав обмін електронними даними під час постачань з європейськими партнерами. В компанії готові підключити будь-яку вашу міжнародну мережу, постачальника чи дистриб`ютора для експорту та імпорту, які використовують EDI.