Зв'яжіться з нами:

Що таке франшиза? Каталог франшиз України

Франшиза – це ряд можливостей для керування брендом та бізнес-моделлю франчайзера, який, в свою чергу надає можливість купити франшизу франчайзі та бути власником цього ж бізнесу за особистими умовами.

Франшиза має кілька понять у різних сферах, оскільки має певні відмінності у визначеннях. У страхуванні, франшиза означає частину збитків, які страхова виплачує при страховому випадку. У медійній сфері франшизою називають інтелектуальною власністю, в якій об’єднані нереальні персонажі, що відносяться до певного твору – медіафраншиза. У спорті франшиза носить значення другу назву команд.

Плюси та мінуси франшизи

Розглядаючи бізнес по франшизі, її можна охарактеризувати як купівлю готового бізнесу. Проте, як і будь яка комерційна діяльність, покупка франшизи містить як і позитивні так і негативні моменти для її власників.

Плюси франшизи:

  1. Відсутність витрат у рекламних цілях. Оскільки покупець стає власником вже відомого бренду, він не потребує додатково вкладатися у розвиток впізнаваності компанії.
  2. Низька конкуренція. Франчайзинг передбачає розміщення однієї точки на одній території, що зменшує рівень конкуренції між франчайзі.
  3. Інформаційна підтримка. Компанія, яка надає франшизу однозначно зацікавлена, щоб у її покупців бізнес розвивася стрімко, тому готова надавати усю необхідну підтримку в бізнес-процесах.
  4. Легко обладнати точку торгівлі. Всі умови відкриття магазину вже прописані в умовах договору.
  5. Наявність постачальників. Не потрібно шукати контрагентів для співпраці, адже франчайзер надає усі списки партнерів, з якими він співпрацює.
  6. Фінансові підтримка. Якщо франчайзі необхідно взяти кошти на відкриття справи в кредит, франчайзер погодиться стати поручителем.
  7. Не потрібно аналізувати ринок. Вся аналітика вже є у власника, який безкоштовно її надасть.

Мінуси франшизи:

  • Вузький список постачальників. Співпрацювати можна виключно з тими постачальниками, з якими співпрацює франчайзер.
  • Чітка співпраця. Франчайзі має дотримуватися усіх внутрішніх правил та умов договору, вести бізнес виключно по стандартній для франчайзера моделі.
  • Багато інвестицій. В кінцевих прорахунках часто виявляється, що бізнес за франшизою потребує більше вкладень ніж на самостійну справу.
  • Умова неконкурентності. Франчайзі не можу купити франшизу у іншого франчайзера з подібним товаром та відкрити точку поруч з конкурентною.
  • Одностороннє розірвання договору. Франчайзер може розірвати договір з франчайзі, обгрунтовуючи це невиконанням всіх зазначених умов.

  • Зміна керівництва компанії-організатора, або її ліквідація. В такому випадку, умови співпраці може бути змінено.

Франшиза в страхуванні

Як описували вище, франшиза у страхуванні – це частина грошей, які вертає страхова своєму клієнту через страховий випадок. Є кілька варіантів виплати франшизи: перший – це коли франшиза стабільна і виплачується одна сума, незалежно від вартості збитків, і другий – відсоткова франшиза, яка розраховується від страхової суми, або збитків.

У страхуванні є такі види франшизи:

  1. Умовна франшиза – якщо збиток не перевищує страхову суму, то вона не виплачується, якщо збитки перевищують страхову суму, то вона виплачується в повному обсязі разом з ціною загальних збитків.
  2. Безумовна франшиза – незалежно від збитків, розмір виплати зменшується на суму франшизи.
  3. Тимчасова – обмежена певними часовими рамками з виплати франшизи, наприклад, виплачується через півроку після інциденту.
  4. Динамічна франшиза – виплата залежить від кількості страхових випадків, коли вперше виплачується вся сума, а наступні, наприклад, на 50%.
  5. Пільгова франшиза – залежить від певних прописаних в договорі умов, наприклад. Якщо випадок стався по вині клієнта, то франшиза виплачується повністю, але якщо винен не він, то франшиза не виплачується.

Каталог найвідоміших франшиз України

Ринок України на 65% заповнений найкращими вітчизняними франшизами, серед яких топ франшиз:

  1. Aroma Kava
  2. «Крила»
  3. «Еко-лавка»
  4. «Наша ряба»
  5. Lviv Croissants
  6. «Сімейна пекарня»
  7. Andre Tan
  8. «Факультет-Фарм»
  9. Zarina
  10. Pizza Celentano
  11. Mafia
  12. «Львівська майстерня шоколаду»
  13. Novus
  14. Dream hostel
  15. «Експрес стрижка»
  16. FreshLine
  17. Re/Max
  18. Coral Travel
  19. TUI
  20. Delfast