Зв'яжіться з нами:

Вбудований електронний документообіг на вашому сайті: рішення iFrame

Що таке iFrame?

iFrame — це скорочення від Inline Frame, яке позначає потужний елемент вебдизайн, також відомий як плаваючий вбудований кадр. Ви, мабуть, багато разів бачили відео з YouTube, розміщені не тільки на YouTube, але і на інших сайтах. iFrame дозволяє розмістити на сайті усі види мультимедіа. 

iFrame – це кадр усередині кадру. Це компонент HTML-елемента, який дозволяє вбудовувати документи, відео та інтерактивні медіафайли на сторінку. Зробивши це, ви зможете відобразити додаткову сторінку на головній вебсторінці.

Елемент iFrame дозволяє розмістити частину вмісту з інших джерел. Він може інтегрувати контент у будь-якому місці на вашій сторінці, без необхідності включати їх у структуру веб-макету як традиційний елемент.

Проте слід бути обережними. Надмірне використання iFrame може уповільнити роботу сторінки та створити загрозу безпеці, особливо якщо ви використовуєте контент із підозрілого вебсайту. Розглядайте iFrame як частину контенту, але не як частину сайту. Наприклад, якщо ви хочете додати відео з YouTube, щоб стимулювати ваших читачів, можете вставити цей елемент у свій пост.

Тепер ви знаєте, що iFrame є додатковим елементом для поширення контенту з інших сайтів. Ви можете додати його, щоб надати читачам додаткову інформацію на певну тему. Вставити елемент iFrame можна за допомогою тегу <iframe> у документі HTML. 

За своєю природою елемент iFrame не загрожує безпеці для вашої вебсторінки або її читачів. Він був розроблений, щоб допомогти авторам контенту додавати візуально привабливий матеріал для читачів. Проте, вам потрібно звернути увагу на надійність сайту при додаванні iFrame.

У 2008 році стався сплеск впровадження коду iFrame на деяких впливових сайтах, таких як ABC news. Цей тип атаки перенаправляє відвідувачів на шкідливий сайт, який потім встановлює вірус на комп’ютер відвідувачів або намагається вкрасти конфіденційну інформацію. Ось чому не рекомендується вмикати iFrame як невід’ємну частину вашого сайту.

Якщо ви вважаєте, що вебсайт є небезпечним, не посилайтеся на нього та не поміщайте його вміст в елемент iFrame.

 

Як вбудувати електронний документообіг через iFrame на свій сайт?

У зв’язку із глобалізацією, конкуренцією, пандемією більшість бізнесів були змушені працювати по-новому, налаштовуючи зв’язки з партнерами та споживачами через вебсайт. Маркетплейси стали центрами торгівлі. Також в онлайн перемістився і документообіг між бізнес-партнерами. Провайдери електронного документообігу надають технологічні можливості для обміну, підписання та зберігання юридично значущих документів з вашими партнерами. Це швидко, зручно та безпечно.

Провайдер електронного документообігу EDIN розробив спеціальний сервіс для полегшення роботи із партнерами через особистий кабінет сайту. 

Сервіс “Вільний” підходить будь-якому бізнесу, який залучає та працює з партнерами через особистий кабінет сайту. 

Вбудований електронний документообіг на вашому сайті_ рішення iFrame

Інтегрування сервісу “Вільний” від EDIN у ваш бізнес вирішить проблему необхідності роботи партнера у двох особистих кабінетах: у кабінеті вашого сайту та кабінеті сервісу провайдера ЕДО. Вся робота партнера відбуватиметься на вашому сайті. Процес документообігу з партнерами стане простим та прозорим. 

5 кроків для інтеграції та роботи у сервісі “Вільний”

5 кроків для інтергації і роботи у сервісі “Вільний”

Електронний сервіс документообігу “Вільний” надає такі можливості: 

  1. Підписані електронні документи мають юридичну силу.
  2. Документи неможливо втратити, пошкодити, знищити.
  3. Простий та зрозумілий інтерфейс. 
  4. Підпис документів за допомогою ЕЦП\КЕП, токену. 
  5. Відправка у повідомленні до 10 документів. 
  6. Відправка на кілька електронних  адрес. 
  7. Автоматичне запрошення незареєстрованих користувачів. 
  8. Відхилення документів із зазначенням причини. 
  9. Робота сервісу повністю відповідає діючому законодавству України.
  10. Всі документи зберігаються у захищеному хмарному сховищі. 
  11. Ви будь-якої миті зможете знайти та завантажити потрібний документ.

Досвід підключення сервісу “Вільний” для “ДжіЕс1 Україна”

Асоціація “ДжіЕс1 Україна” в співпраці із провайдером електронного документообігу EDIN забезпечила підписання документів для отримання номерів штрих-кодів GS1 в особистому кабінеті учасника асоціації.

З метою долучення до всесвітньої системи товарної нумерації GS1 присвоєння унікальних номерів штрих-кодів товарам виробникам необхідно підписати певні договірні документи з Асоціацією Товарної Нумерації України “ДжіЕс1 Україна”

Раніше документи щодо членства в асоціації підписувались на папері та передавались до офісу компанії GS1 з метою опрацювання та присвоєння ідентифікаційних номерів. Проте протягом всього часу своєї діяльності Асоціація “ДжіЕс1 Україна” прагнула спростити процедури приєднання до асоціації та взаємодії з членами організації, застосовуючи наявні технологічні можливості.  

Зокрема, запущена у 2015 році Система інтерактивної взаємодії Асоціації із асоційованими членами забезпечила автоматизовану підготовку документів щодо членства та отримання номерів GS1 без подання паперових заявок. Перехід на безпаперові форми взаємодії “ДжіЕс1 Україна” з суб’єктами господарювання значно прискорив процес присвоєння ідентифікаційних номерів GS1, а операційне навантаження на співробітників, задіяних в опрацюванні документів, було знижено більш ніж на 60%.

Згодом для підписання договірних документів щодо членства в асоціації цифровим підписом були задіяні провайдери кваліфікованих електронних довірчих послуг, що створило можливість для українських  суб’єктів господарювання долучатися до Системи GS1 ще швидше і взагалі без будь-яких паперових документів. 

Проте залишалася певна незручність – для оформлення членства в асоціації підприємцю потрібно було спочатку заповнити відповідні форми в особистому кабінеті на сайті “ДжіЕс1 Україна”, а потім зареєструватись на платформі провайдера електронних довірчих послуг, щоб підписати сформовані документи електронним підписом. Необхідно було рішення, що дозволило б максимально ефективно обмінюватись комплектами документів в “безшовний” та зручний для користувача спосіб. 

Таке рішення – сервіс Вільний iFrame – запропонував провайдер документообігу EDIN. Новий сервіс передбачає платформу, що повністю вбудована в особистий кабінет учасника “ДжіЕс1 Україна” і  забезпечує обмін електронними оригіналами юридично значущих документів без необхідності реєстрації та авторизації в інших системах документообігу. Тепер увесь процес оформлення договору про асоційоване членство в “ДжіЕс1 Україна” відбувається в одному місці, безпосередньо в особистому кабінеті на сайті “ДжіЕс1 Україна”.